Bitcoin ilk hangisine ulaşır? 2,000 dolar mı 5,000 dolar mı?

Birçok yatırımcının beklediği boğa trendi gelmeden 2018 yılı sona erdi. Ancak bazıları 2019 yılından umutlu. Bitcoin ilk hangisine doğru yol alır. 5,000 dolar mı, yoksa 2,000 dolara mı?


Bitcoin ilk hangisine yol alır?

Sadece iki hafta önce Bitcoin çok kötü seviyedeydi. 3,200’le dibi görmüştü ve daha da düşeceğine yönelik korkular hakimdi. 17 Aralıkta bir mucize oldu ve Bitcoin 1,000 dolar birden değer kazandı. Yazının kaleme alındığı saatte ise Bitcoin 3,842 dolar seviyesinden işlem görmektedir. 17 Aralık seviyesine göre yaklaşık 400 dolar değer kaybetmiş durumda.

Şimdilerde yatırımcılar Bitcoin değeri açısından ikiye ayrılmış durumdalar. Kimileri iyimser ve Bitcoin’in 5,000 dolara artacağını düşünüyor. Kimileri ise kötümser, Bitcoin’in 2,000 dolara düşeceğini düşünüyorlar. Karşımızda iki senaryo var: Ya 2019’da boğa piyasaları yaşanacak ya da ayı trendinin devam edecek.

Hangi tarafın haklı olduğunun cevabını ise şimdi vermek zor. Bitcoin ölçeklendirme sorununu muhtemelen yakın sürede çözecek gibi. Lightning Network’un de tamamlanması bekleniyor.  Ancak volatilite devam edeceğe benziyor. Volatilite riski ve belirsizliği yansıtır. Birçok muhafazakar yatırımcı ise portföylerinde belirsizlik istemiyor. Fiyatların yukarı veya aşağı doğru salınması, her iki durumda da volatiliteyi arttırıyor.

2019 yılında Bitcoin’i ne bekliyor?

Bu sorunun cevabı ile alakalı koinmedya.com’da birçok haber paylaşıldı. Kısaca 2019’da gözler, SEC’te (ABD’nin SPK’sı) olacak. SEC, Bitcoin ETF’lerini (Borsa yatırım fonu) onaylayacak yada reddedecek. Benzer şekilde Bakkt ve Nasdaq’ın Bitcoin vadeli işlemleri başlatması bekleniyor. Bu gelişmeler Bitcoin lehine sonuçlanırsa, rota 5,000 dolar diyebiliriz.

Bu beklentiler karşılanırsa Bitcoin fiyatlarına istikrar da gelmiş olacaktır. Bitcoin’in yaygınlaşması ve kabullenmesinde katalizör etkisi olacağı kaçınılmazdır. Bu beklentilerin karşılanmaması durumunda ise rota 2,000 dolara çevrilebilir.

Kısaca Bitcoin, hala çevresel faktörlerden çok etkileniyor. Olumlu veya olumsuz haberler fiyatının iki yönde de dalgalanmasına yol açıyor.

Kaynak: https://globalcoinreport.com/happen-first-btc-2k-5k/

%d blogcu bunu beğendi: