Diar Araştırmasına Göre, Bitcoin’de Gönderim Ücretleri 2015 Seviyesine Düştü

  • KriptoCadde
  • 12 Şubat 2019
  • Diar Araştırmasına Göre, Bitcoin’de Gönderim Ücretleri 2015 Seviyesine Düştü için yorumlar kapalı

Ünlü Blockchain ve kripto para araştırma şirketi Diar’ın yayınladığı son rapora göre, Bitcoin’de gönderim ücretleri 2015’teki seviyelerine gerilemiş durumda. 2018 yılında yaşanan rekor Bitcoin gönderim işlemi sayısının ardından; her bir gönderim için hesaplanan ortalama değerin ise 2015 seviyelerine gelmesi, gerçekten de önemli bir durum olarak kabul ediliyor.

Ağ yoğunluğunun bu denli arttığı dönemde, gönderim işlemleri sayısının artmasına rağmen gönderim ücretlerinin düşmesi, Bitcoin’in daha genel geçer kullanılması ve ölçeklenmesi konusunda, önemli bir adımın aşıldığına delalet olabilir.

Bitcoin gönderim ücretleri, bilindiği üzere kripto paraların zirve yaptığı 2017’nin sonu ve 2018’in başı arasında çok rekor bir seviyeye çıkmış ve bir yerden bir yere Bitcoin göndermek adeta bir azap haline gelmişti. Daha sonra Bitcoin’e yönelik getirilen eleştrilerde, ağın çok ‘yoğun’ olduğu ve aynı zamanda gönderim ücretlerinin fazla olması nedeniyle hızda da düşme olduğu belirtilmişti.

Ancak gelinen noktada, yapılan iyileştirmeler ile bu yönde başarılı adımlar atıldığını görmek ve bunların sonuç verdiğini rakamsal olarak deneyimlemek mümkün. Diar araştırmasına göre, Bitcoin göndermenin ortalama maliyeti 5 doların altına inmiş durumda.

Şirket, bir hafta önce yayınladığı raporda da, borsalardaki USD paritesine karşı yapılan Bitcoin gönderim işlemlerinin 2018 yılında rekor kırdığını belirtmişti. Buna göre, Coinbase’de rakamlar bir önceki yıla göre yüzde 21 artarken, Kraken ve Bitfinex’de ise, sırasıyla yüzde 192 ve yüzde 50’lik tatminkar artışlar yaşanmıştı.

Diar Araştırmasına Göre, Bitcoin’de Gönderim Ücretleri 2015 Seviyesine Düştü isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: